Back to Question Center
0

Cilat janë pyetjet më të shpeshta për motorët e kërkimit?

1 answers:

Pyetjet apo pyetjet e motorëve të kërkimit janë fjalët ose frazat që përdoruesit e interesuar e shtypin në kutinë e kërkimit për të marrë më të rëndësishme për rezultatet e kërkimit të tyre të pyetjeve. Kërkimet e kërkimit mund të ndahen në tri kategori kryesore - navigacion, informativ dhe transaksional. Kjo shumëllojshmëri e pyetjeve na mundëson të kuptojmë klientët tanë potencialë në kërkim të sjelljes dhe qëllimit të tyre. Le të hedhim një vështrim më të afërt në këto lloje të pyetjeve të motor kërkimi.

question search engine

Tre lloje të pyetjeve për motor kërkimi

  • Navigacion
për llojin e pyetjes kur një përdorues e di se çfarë lloj burimi që do të dëshironte të gjente. Ai vetëm vendos në një URL të veçantë të faqes në kutinë e kërkimit dhe merr një rezultat përkatës. Pyetjet e drejtimit të drejtimit kanë një qëllim të qartë dhe nëse faqja juaj nuk është në mendje për një përdorues, faqja juaj do të jetë pa u vënë re.

Mund të jetë mjaft e komplikuar për të ndërtuar një strategji me këtë lloj pyetjesh. Megjithatë, nëse fokusoheni në përmirësimin e njohjes tuaj të markës, ju i dyfishoni shanset tuaja. Numri mesatar i rezultateve që shfaqen në faqen e parë të Google SERP kur bëhet fjalë për pyetjen e navigimit është shtatë. Google ka ndërmarrë këtë hap pasi duket e padobishme të tregojë më shumë se shtatë rezultate nëse përdoruesit në shumicën e rasteve dalin në rezultatin TOP. Megjithatë, disa pyetje që shfaqen me lundrim nuk mund të jenë të këtij lloji. Për shembull, jo të gjithë përdoruesit që kërkojnë kërkimin "Instagram" duhet të gjejnë këtë aplikacion multimedial. Disa prej tyre dëshirojnë të lexojnë disa artikuj ose informacione lidhur me disa parametra ose përditësime të Instagram. Kjo është arsyeja pse ju duhet të jeni i sigurtë që keni një pyetje navigimi përkatëse që shfaqet si në rezultatet e paguar ashtu edhe ato organike. Një pyetje informative është kur një përdorues thjesht dëshiron të gjejë një përgjigje në pyetjen e tij ose të zgjidhë ndonjë problem. Nuk ka rëndësi për atë lloj faqeje me të cilën do të përballet. Ekziston kërkesa e vetme që ky burim i uebit të jetë maksimalisht i rëndësishëm për pyetjen e tij. Një pyetje informative është përhapja më e gjerë dhe përdoret zakonisht nga përdoruesit mesatar. Qëllimi kryesor i optimizimit të motorëve të kërkimit është të tërheqë përdoruesit të cilët kërkojnë përmbajtje cilësore me ndihmën e pyetjeve informative. Nëse keni përmbajtje SEO unike dhe të angazhuar që mund të ndihmojnë përdoruesit për të zgjidhur problemet e tyre, atëherë ka shumë të ngjarë që faqja juaj do të marrë një shumë të trafikut cilësor që mund të konvertohet në shitje. Është e vështirë të fitosh ndonjë fitim nga pyetjet informative, pasi pozicionet e para të SERP-it, në këtë rast, zakonisht arrihen në përgjigjet e Google Knowledge Graph dhe artikuj të Wikipedia. Megjithatë, shumë përdorues do të donin të merrnin informacionin më të thellë rreth temës. Është shansi juaj për të rritur përqindjen tuaj të klikimeve dhe konvertimin. Për të përzënë trafikun në burimin tuaj të internetit, mund të përdorni postimet e blogut me informacione dhe këshilla cilësore. Për më tepër, është e mençur për të shkruar udhëzime të detajuara hap pas hapi dhe për të dizajnuar videot përshkruese.

Një pyetje transaksionare është kur një përdorues dëshiron të bëjë një blerje .

Duket si "për të blerë diçka" ose "për të porositur diçka. "Për më tepër, pyetjet e transaksioneve mund të përfshijnë emra të saktë të markave si" pajisjet Apple "ose" smartphones Samsung. "Shumë kërkime lokale si" restoranti më i afërt aziatik në Çikago "janë gjithashtu transaksionare. Një pyetje transaksionare është pyetja më fitimprurëse që u mundëson tregtarëve online të mbledhin para online. Për të marrë ROI më të lartë, pronarët e faqeve të internetit i referohen optimizimit të motorëve të kërkimit dhe reklamimit pay-per-click Source .

December 22, 2017